TEDD HELYRE A VÉRCUKORSZINTED!

Vércukorszint

Vércukorszint

Q10 koenzim - marketingszöveg, vagy tényleg csodaszer?

2017. október 11. - vercukorszint

Sajnos a reklámok nem tesznek jót az orvostudománynak. Mindenki hallott már megannyi nevezetes csodaszert (amik persze nem jók semmire) és ha véletlenül egy valóban hatásos anyagról esik szó, akkor azt is elkönyveljük annak, hogy “marketingduma”. Ez hatalmas hiba.

Igen, hatalmas hibát követünk el, ha a Q10 koenzimmel is így teszünk, hiszen egy roppant fontos étrend kiegészítőről van szó, amit 30 éves korunk felett szinte “kötelező” fogyasztani.

Egészségügyi svájci bicska

 

A Q10-et csak nemrég, 1957-ben fedezték fel, azóta pedig számos eredményt mutattak fel a Q10-zel kapcsolatban.

Fontos szerepet kap a

  • sejtjeink energiatermelésében,
  • továbbá csökkenti az oxidációs folyamatokat a vérben,
  • valamint javítja az érfalunk működését

Black SphygmomanometerRosenfeldt kutatásai során arra jutott 2007-ben, hogy a Q10 jelentős vérnyomáscsökkenést tud előidézni. Ez az érfalak rugalmasságának javulása miatt következik be.

Ezen kívül a szívmegnagyobbodásban szenvedők számára nyújt védelmet, amivel napi 190-210 mg közötti Q10 használatával jelentősen megnőtt a betegek szívmunkája és annak terhelhetősége. Ide tartozik még, hogy a bypass műtéten áteső betegek védekezőképességét is javította.

A Q10 az egyik legnépszerűbb táplálékkiegészítő, melyet az Egyesült Államokban alkalmaznak. Itt jutottak arra az eredményre is, hogy ha 7-10 napon át, napi 150-180 mg Q10-et szedünk, akkor az jelentősen lerövidíti a kórházi tartózkodást, csökkenti a komplikációk előfordulásának számát és az ischémiás jelenségek negatív hatásait is csökkentik.

A Framingham vizsgálat pedig arra az eredményre jutott, hogy a 65 éves kor alatti szívelégtelenségben szenvedő betegek 70-80%-a 8 éven belül meghal. Ezen betegségek hátterében pedig a sztatinszedés állhat (a sztatinok a koleszterin-szintet csökkentik). Azonban a sztatinok erősen gátolják a szervezetben lévő a Q10 felhasználását is. De nem csak a koleszterinszint csökkentésére szedett szerek gátolják a Q10-et, hanem például a bétablokkolók és a vérhígító szerek is).

A Q10-koenzim tehát segíti a szív- és érrendszer egészséges működését és a szívelégtelenségben szenvedőknél is beigazolódott a Q10 hiánya

Migrénes fejfájások 

depressed, disappointed, elderly

A Q10 nemcsak a szívproblémákkal áll nagyon szoros összefüggésben, hanem a migrénes fejfájásban szenvedőket is segítheti. Több vizsgálat is született ezzel kapcsolatban és kimutatható, hogy a Q10 szedése (a vizsgálatban résztvevők napi 150-300 mg-ot kaptak) hatékonyan előzi meg a migrénes rohamokat. Ez a hatás még szembetűnőbb volt, ha a Q10 mellett napi 500 mg magnézium-citrátot és 400 mg B2-vitamint is kaptak a vizsgálatban résztvevő páciensek.

Daganatos megbetegedések

 

A Q10-et jó eredményel használták a rákkezelés területén, illetve a daganatkezelés álal okozott kellemetlen mellékhatások enyhítésében.

Szívmegállás

 

Egy 2004-es tanulmány szerint a szívmegállás utáni túlélési arány kedvezőbb, ha a test lehűtése mellett Q10-koenzimet is adnak az újraélesztett páciensnek.

Fogágyproblémák

 

Human LipsKlinikai vizsgálatok alapján a összefüggés lehet a Q10 szájon át történő fogyasztása és a fogíny egészsége között. A vizsgálatok arra jutottak, hogy az íny immunkreakciója és az íny regenerálódása sokkal jobb eredményeket mutatott, amikor a páciensek Q10-et kaptak. A helyileg alkalmazott Q10 enyhítette a periodontitis-t (gyökérhártya-gyulladás) és a gingivitis-t (ínygyulladás) is.

Hosszú élet a Q10-zel?

 

Embereken még nem bizonyították, viszont patkányokon és fonálférgen történő vizsgálatok azt mutatták ki, hogy a Q10 megnövelte az élettartamukat. Ezek az eredmények azonban még nem tekinthetőek véglegesnek, hiszen több kísérlet is zajlott erre vonatkozóan és nem mindegyik vezetett ilyen eredményre.

Azon egy 2002-es laboratóriumi állatkísérlet arra jutott, hogy a Q10-koenzim csökkentette a sugárzás vérre gyakorolt káros hatását.

Embereken is végeztek teszteket. 2002-ben 80 Parkinson-kórban szenvedő betegnél igazolták, hogy napi 1200 mg Q10 44%-kal csökkentette a Parkinson-kór hatását.

Ezen kívül a Q10 bevitele növeli az állóképességünket, tehát igazi mindenes a szervezetünkben. Segít továbbá a cukorbetegség, elhízás, sclerosis multiplex kezelésében is.

Említettük, hogy hiánya főleg szívproblémákhoz vezethet, de a gyenge immunrendszer, érproblémák, allergia, asztma és egyéb légúti megbetegedések is ide sorolhatóak, nem beszélve az agyműködéshez kapcsolódó rendellenességek előfordulásának kockázatában (Alzheimer-kór és skizofrénia).

Tehát igazi csodaszer a Q10, de hogyan jutunk hozzá?

 

Red Meat With Chili Pepper and Green SpiesA Q10-et a szervezetünk 25-30 éves korunkig önmaga is képes bizonyos mértékben előállítani, azonban ezt követően magunknak kell gondoskodni a megfelelő mennyiségű Q10 beviteléről.

Mivel az élőlényekben, olajos magvakban és egyéb táplálékokban is előfordul a Q10, ezért a természetes bevitele egyszerű. Azonban sajnos általános jelenség, hogy az ipari mértékű és erős vegyi eszközöket felhalmozó élelmiszeripar csökkenti az élelmiszerek tápanyagtartalmát, ezáltal a megfelelő Q10 mennyiség pótlása sem minden esetben megoldott.

Azért is fontos a Q10 pótlása, mert segítségével nem csak egészségesebbek leszünk, hanem közelítsük meg úgy ezt a témát, hogy a Q10 hiánya micsoda kockázatokat rejt.

Miben mennyi Q10 található?

 

30 éves kor felett tehát nagyon fontos a Q10 pótlása. Ez korábban nem volt megoldható, de az utóbbi időkben sikerült megállapítani, hogy az egyes élelmiszerek milyen Q10 forrásnak számítanak.

Az alábbi élelmiszerek mg/kg koncentrációban mutatják a Q10 tartalmat

 

ÉLELMISZER

Q10 tartalom mg/kg

ÉLELMISZER

Q10 tartalom  mg/kg

 

 

 

 

marhaszív

113

tonhal

5

marhamáj

39-50

szójaolaj

54-280

marhaizom

26-40

olívaolaj

4-160

sertésszív

11,8-128

napraforgóolaj

4-15

serésmáj

22,7-54

rizskorpa

27

sertésizom

13,8-45

kókusz

27

szardínia

5-64

földimogyoró

27

makréla

vörös: 50, fehér: 13

szezámmag

18-23

lazac

4-8

pisztácia

20

mogyoró

17

mandula

5-14

petrezselyem

8-26

brokkoli

6-9

karfiol

2-7

spenót

1-10

szőlő

6-7

kínai kel

2-5

avokádó

10

feketeribizli

3

eper

1

narancs

1-2

grapefruit

1

alma

1

 

Látható, hogy ezen értékek között igen nagy szórás is lehet, amely függ az étel minőségétől is. Nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az élelmiszeripar által használt technológiák, a túlzottan kihasznált termőterület és a sok vegyi anyag csökkentheti a fontos tápanyagokat is az élelmiszerekben.

Fontos megjegyezni, hogy nem csak az élelmiszer forrása, hanem az előállítás módja is döntően meghatározza a Q10 tartalmat. Az olajban való sütés 14-32%-kal csökkenti a Q10 tartalmat, amely igen jelentős változás, de az élelmiszer tárolásával és egyéb elkészítési módjaival is befolyásolhatjuk az adott élelmiszerek tápanyagtartalmát.

 

Mennyi Q10-re van szükségünk?

 

Free stock photo of yellow, health, medicine, goldenÁtlagosan napi 10-30 mg Q10-re van szükségünk, hogy szervezetünk hozzájusson a szükséges adaghoz. Amennyiben Q10 hiányunk volt, akkor legalább 3-4 hét szükséges, hogy szervezetünkben visszaálljon az ideális Q10 szint. Egyes esetekben ennél már jóval hamarabb is érezhető lehet a Q10 hatása, ez arra utal, hogy nagyon komoly Q10 hiányunk volt.

A 10-30 mg hétköznapi, egészséges emberek számára javasolt, amennyiben sportolók, szívbetegek, vagy egyéb, nagy szervi megterhelésnek vagyunk kitéve, akkor akár napi 60 mg Q10-et is szedhetünk.

Terápiás céllal pedig ennek a többszörösét is, azonban bármikor, amikor eltérünk bármely tápanyag normális mértékű szedésétől, konzultáljunk előtte orvosunkkal!

 

Akkor járunk a legjobban, ha törekszünk a friss, jó területről származó ételek fogyasztására és olyan elkészítési módot választunk, mely nem csökkenti jelentősen az élelmiszerek tápanyagtartalmát.

Szerencsére nem vagyunk teljesen magunkra utalva, ha a Q10 fogyasztásáról van szó. A Q10 ugyanis elérhető gyógyszer és táplálékkiegészítő formájában is, mellyel könnyedén hozzájuthatunk a szükséges Q10 adagunkhoz, illetve annak áldásos hatásához is.

A bejegyzés trackback címe:

https://vercukorszint.blog.hu/api/trackback/id/tr4212927591

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása